Perfumy męskie - jakie wybrać i gdzie je kupić?

2021-08-17

Perfumy męskie zazwyczaj wyróżniają się dość intensywnymi zapachami, które znacząco różnią się od tych przeznaczonych dla kobiet. Ich wybór jest obecnie naprawdę szeroki, dlatego znalezienie tego najlepszego może nam zająć sporo czasu. Na półkach sklepowych znaleźć można perfumy męskie sygnowane nazwami znanych projektantów, celebrytów i artystów. Różnią się one nutami zapachowymi, pojemnością, designem butelek i oczywiście ceną. Czym zatem powinniśmy się kierować podczas wybierania takiego produktu? Oto nasz krótki poradnik.

Perfumy męskie - rodzaje

Warto mieć świadomość tego, że nie wszystkie produkty, które określamy nazwą 'perfumy' faktycznie nimi są. Dostępne w drogeriach zapachy mogą się różnić nie tylko ceną, ale przede wszystkim swoim stężeniem, a przez to również trwałością. W związku z tym każdy kupujący powinien wiedzieć, że tego typu produkty dzielimy na:

  • perfumy - powinny zawierać 20-40% olejków eterycznych, które zwykle są rozpuszczone w niemal 95% alkoholu. Dzięki temu stanowią najlepszy rodzaj zapachów, które po użyciu utrzymują się na skórze do kilkunastu godzin. Oczywiście jak można się domyślić, ze względu na swoją doskonałą jakość perfumy te są też najdroższym wyborem;

  • wody perfumowane - powinny zawierać 10-15% olejków eterycznych, które są zazwyczaj rozcieńczone w alkoholu o mocy ok. 80%. Są produktem wciąż dość intensywnym pod względem zapachu, który najczęściej utrzymuje się nawet do 10 godzin. Ich dużą zaletą jest niższa cena, niż w przypadku tzw. prawdziwych perfum;

  • wody toaletowe - najczęściej zawartość olejków eterycznych w tych produktach waha się w granicach 5-10%, ale są one również rozcieńczane w alkoholu o stężeniu wynoszącym ok. 80%. Ich trwałość to zwykle ok. 5-6 godzin, ale jednocześnie są one najtańszym wyborem, dlatego kupujący chętnie po nie sięgają;

  • wody kolońskie - zawartość olejków zapachowych w takich produktach wynosi do 5%, a zatem utrzymują się one na skórze dość krótko. Głównym ich zadaniem jest jednak zagwarantowanie mężczyźnie efektu odświeżenia i w tej roli sprawdzają się świetnie.

Jak widać różnice są spore, dlatego warto zwracać uwagę na nazwy produktów, które chcemy kupić. Dziś można je znaleźć w drogeriach i supermarketach, ale też popularne perfumy męskie kupisz na horex.pl, gdzie są dostępne w szczególnie atrakcyjnych cenach. Niezależnie jednak od tego, gdzie kupujesz dany zapachy upewnij się, że decydujesz się faktycznie na perfum, a nie na przykład na wodę perfumowaną.

Jak wybierać perfumy męskie? Kluczowe znaczenie nut zapachowych

Podobnie jak każdy inny produkt tego typu perfumy męskie nie mogą być kupowane w pośpiechu. Zapach, który czujemy w pierwszym kontakcie z perfumami z czasem się zmienia, przez co może w znacznym stopniu zmienić swój charakter. Niezwykle istotne jest więc to, aby dać sobie czas na odkrycie wszystkich tajemnic konkretnego zapachu. Spryskany perfumami pasek powinniśmy powąchać po raz kolejny po upływie nawet kilku godzin. Skąd taka zasada? Wynika to z faktu, iż we wszystkich perfumach wyróżniamy trzy nuty zapachowe, którymi są:

  • nuta głowy - jest to zapach, który czujemy w pierwszych chwilach po użyciu danego produktu i to właśnie ta nuta decyduje o tym, w jaki sposób zapamiętujemy perfumy. Nuta głowy składa się z najbardziej ulotnych składników i zazwyczaj jest wyczuwalna przez kilkanaście lub kilkadziesiąt minut;

  • nuta serca - gdy nuta głowy już wyparuje do naszych nosów zaczyna docierać nuta serca składająca się z zapachów o średniej intensywności. Nie utrzymuje się ona zbyt długo, gdyż stanowi jedynie łącznik między nutą głowy a bazą zapachu;

  • nuta bazy - potrzeba mniej więcej godziny, aby odkryć prawdziwe oblicze danego zapachu, którym jest nuta bazy. Składa się ona z najtrwalszych i najbardziej intensywnych elementów danej kompozycji, przez co utrzymuje się najdłużej, aż do całkowitego wywietrzenia zapachu.

Perfumy męskie - gdzie je kupować?

Obecnie perfumy można kupić nawet w dyskontach spożywczych i marketach, co wielu osobom znacznie ułatwia ich zdobycie. Jeśli jednak chcemy przetestować ich większą ilość warto wybrać się do większej drogerii. W takim miejscu mamy dostęp do szerokiej gamy najróżniejszych produktów tego typu i fachowej wiedzy sprzedawców.

Jeśli jednak masz już swój ulubiony zapach i szukasz dobrych okazji cenowych to popularne perfumy męskie znajdziesz na horex.pl. Warto co jakiś czas sprawdzać pojawiające się na tej stronie promocje, bo często można trafić na świetnej jakości perfumy po znacznie niższych cenach. Dobrym pomysłem może być też zapisanie się do newslettera, dzięki któremu zawsze będziemy na bieżąco z takimi ofertami.